زبان ایران اعتماد روزنامه خبر روزنامه های امروز

زبان: ایران اعتماد روزنامه خبر روزنامه های امروز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی افت بورس در ترافیک مجامع

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واح

افت بورس در ترافیک مجامع

افت بورس در ترافیک مجامع

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واحدی قرار گرفت. همچنان حضور پررنگ سهامداران در سمت فروش سهام نشان دهنده نبود چشم انداز قابل اطمینان در حوزه سیاست خارجی، بازارهای جهانی و نوسان ارزهای غیررسمی است.

علاوه بر این، سیل توقف نمادهای بورسی در فصل پرترافیک مجامع نیز بیش از پیش بر بهای سهام فشار وارد کرد. از سوی دیگر، اشتیاق زایدالوصف سرمایه گذاران جهت خرید سهام پتروشیمی پارس فضای عمومی بازار را تحت الشعاع خود قرار داده است و مانع از تظاهر جریان نقدینگی در دیگر سهام بازار هست. فشار این عوامل بر قیمت سهام به حدی بود که رشد قیمت جهانی فلزات پایه هم توجهی در بین سهامداران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران جلب نکرد.

افت بورس در ترافیک مجامع

بازه زمانی پیش گشایش معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در این هفته حاوی نکات جالب توجهی هست. از ابتدای هفته که پای معاملات ثانویه غول تازه وارد صنعت پتروشیمی یعنی نماد «پارس» به تابلوی معاملات باز شد، شاهد حضور چشمگیر سرمایه گذاران جهت خرید این سهم بودیم. ارزش صف خرید این سهم در وقت پیش گشایش معاملات تا روز دوشنبه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان بود. این رقم در روز گذشته کم کردن یافت و به رقم ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. گرچه میزان تقاضا در این سهم افت نسبی را نشان می دهد، ولی در مقیاس فعلی معاملات، همچنان رقم معناداری به حساب می آید. در وضعیتی که میانگین ارزش کل معاملات خرد سهام از ابتدای هفته جاری تا کنون رقم ۱۸۶ میلیارد تومان را نشان می دهد، وجود نقدینگی ۱۳ برابری در صف «پارس» نشان دهنده قدرت تقاضا در بازار و گریز از مرکز نقدینگی به علت ریسک های حاکم بر بازار هست. هر چند صف نشینی در «پارس» جهت بازار به جهت تظاهر پول های پارک شده است در پشت سهام، مثبت ارزیابی می شود، ولی تمرکز بیش از حد متقاضیان به این تک سهم مانع از گردش روان وجوه در کل بازار شده است هست؛ به طوری که تعدیل سودآوری، انتشار گزارش ها سه ماهه یا تغییرات مولفه های موثر بر ارزش سهام از دیدرس معامله گران خارج شده است است.

اما توصیه دیگری نیز در ارزش معاملات دیروز نهفته بود. به رغم روزهای ابتدای هفته، جریان نقدینگی در معاملات دیروز رشد بیش از ۵۰ درصدی را به نمایش گذاشت. در این روز نزدیک ۲۷۶ میلیارد تومان سهم بین معامله گران بورسی دست به دست شد. با در نظر گرفتن شرایط عمومی بازارها برآورد می شود که برگزاری تعداد زیادی از مجامع شرکت های بورسی، عرضه سهام را از سوی بخشی از سهامداران به خصوص فعالان حقیقی بازار زیاد کردن داد و در نتیجه نقل وانتقال سهام را تقویت کرد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واح

توقف پرشمار نمادها جهت برگزاری مجامع

در واپسین روزهای تیرماه آخرین سکانس های مجامع بورسی در حال اکران هست. مطابق خبر ناظر بازار، ۳۰ نماد بورسی به علت برگزاری مجمع در آخر معاملات دیروز متوقف شدند. در فرابورس نیز شاهد توقف ۲۴ نماد به علت برگزاری مجمع بودیم. اگر چه تقسیم سود از جذابیت های مجامع بنگاه های بورسی به شمار می رود، با این حال احتمالا بعضی سهامداران تمایلی جهت حضور در مجامع ندارند و قبل از برگزاری مجمع از جایگاه سهامداری خارج می شوند. به نظر می رسد رشد ارزش معاملات، فشار عمومی عرضه و افت دوباره شاخص سهام پیامد چنین شرایطی است.

عقب نشینی مجدد حقیقی ها در خرید

چنان که اشاره شد میل به نقد کردن وجوه در بین بسیاری از سهامداران خرد در معاملات دیروز مشهود بود. به عنوان مثال می توان به معاملات چند نماد برجسته بازار نظیر فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی فناوران اشاره کرد که ضمن ثبت خالص خرید سهام آنها به نام معامله گران حقوقی، در آخر معاملات دیروز متوقف شدند. معامله گران حقیقی در اغلب صنایع دیروز زیاد فروشنده بودند تا خریدار. به بیان دقیق تر، سهامداران حقیقی در ۹ گروه خالص خرید مثبت داشتند؛ ولی در ۲۱ گروه در جایگاه فروشنده خالص سهم قرار گرفتند. البته ذکر این توصیه هم قابل توجه است که مطابق نمونه های تاریخی، سهامداران حقیقی با بروز بیش از پیش ریسک های سیستماتیک، میل به چندانی جهت همکاری در سمت تقاضا را نداشته اند. بنابراین طبیعی است هنگامی که معاملات سهام در محاصره مخاطرات محیطی مشمول بر ریسک های سیاسی و جنگ تجاری بین دو غول اقتصادی قرار دارد، معامله گران ریسک گریز حقیقی از سمت تقاضا عقب بنشینند.

افت بورس در ترافیک مجامع

حال با روگردانی متقاضیان در معاملات نمادهای بزرگ و کالایی، سرمایه گذاران با افق دید کوتاه مدت، به دنبال سودهای موقت به سهام کوچک تر بازار میل به پیدا می کنند. این عنوان در معاملات دیروز در واگرایی نماگر مهم بازار با شاخص کل هم وزن- با اثر یکسان نمادها- بازتاب یافت. شاخص کل هم وزن به رغم نماگر مهم بازار در جریان دادوستدهای دیروز سبزپوش شد تا رشد تقاضا در سهام کوچک تر بازار را گوشزد کند. در این میان، حرکت محسوس نقدینگی در نمادهای کوچک و خالص خرید اشخاص حقیقی در نمادهایی نظیر قطعه سازان خودرویی جالب توجه بود. در مجموع، سهامداران حقیقی به ترتیب، در گروه دستگاه های برقی، سایر مالی، دارویی ها و سرمایه گذاری بیشترین خالص خرید را به نام خود ثبت کردند. مجموع این خالص خرید معادل یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است.

در نقطه مقابل، حضور پررنگ فعالان حقوقی بازار در سمت خرید به جابه جایی حدود ۸۵ میلیون تومان سهم از پرتفوی فعالان حقیقی به سبد سهام سهامداران حقوقی انجامید. فروش بیش از ۱۰۰ میلیاردی در نماد پتروشیمی پارس از سوی معامله گران حقیقی بیشترین نقش را در این جابه جایی بر عهده داشت. در مجموع حدود ۵۰میلیارد تومان سهم «پارس» به سبد معامله گران حقوقی بازار اضافه شد. شناسایی سود از سوی سهامداران حقیقی بعد از نوسان ۲۰ درصدی نماد «پارس» در آستانه برگزاری مجمع این سهم نیز در عوض کردن مالکیت سهام «پارس» مزید بر علت شد.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه روند فرساینده روزهای اخیر، ضمن واگذاری کانال ۱۰۸ هزار واحدی، ۳۲۹ واحد دیگر عقب نشست و در سطح ۱۰۷ هزار و ۷۸۱ واح

علاوه بر گروه پتروشیمی، سهام گروه های خودرو، فلزات اساسی، کانه های فلزی و پالایشی نیز با حمایت از سوی فعالان حقوقی بازار مواجه شدند. خالص خرید اشخاص حقوقی در این ۵ صنعت بزرگ بازار به رقم بیش از ۸۰ میلیارد تومان رسید. به جز نماد پتروشیمی پارس که با عرضه قابل توجه سهم از سوی حقیقی های بازار مواجه شد، به ترتیب در نماد شرکت های سایپا، فولاد مبارکه اصفهان و هلدینگ فارس نیز شاهد بیشترین عوض کردن مالکیت سهم به نام فعالان حقوقی بازار بودیم. شایان توجه است که قدرت فعالان حقیقی و حقوقی در ۸ گروه برابر بود و بنابراین عوض کردن مالکیتی در این صنایع صورت نگرفت.

همگام با صنایع

افت بورس در ترافیک مجامع

معاملات دیروز در حالی آخر یافت که بیشترین نقدینگی جذب سهام صنعت پتروشیمی شد. در این میان، استقبال قابل ملاحظه سرمایه گذاران به نماد تازه وارد پتروشیمی پارس، جابه جایی بیش از ۱۰۵ میلیارد تومانی سهام «پارس» را به دنبال داشت. به بیان دیگر، نزدیک ۴۰ درصد از ارزش معاملات در این سهم به گردش درآمد. گروه ماشین هم که طی روزهای اخیر در مرکز توجه بورس بازان قرار گرفته است در رتبه دوم فهرست بیشترین ارزش معاملات گروهی قرار گرفت. در بین نمادهای این گروه، سایپا بیشترین نقدینگی را بعد از «پارس» به خود تخصیص داده شده است داد.

همچنین قطعه سازان این گروه مشمول بر لنت ترمز کشور عزیزمان ایران و تولید محور ماشین در کنار نمادهای رادیاتور کشور عزیزمان ایران و سایپا آذین در رتبه های نخست جدول بیشترین زیاد کردن روزانه قیمت قرار گرفتند. به نظر می رسد که ریسک های ارزی و جهانی حاکم بر سهام کالامحور بازار زمینه را جهت کوچ بخشی از نقدینگی به گروه ماشین فراهم کرده است.

بررسی روند قیمت ها در مقیاس گروهی حاکی از افت شاخص ۲۳ گروه از صنایع ۳۸گانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. عنوان صنعت با بیشترین افت روزانه شاخص طی روز گذشته به ترتیب به صنایع تامین آب و برق، استخراج زغال سنگ و استخراج نفت و گاز تخصیص داده شده است یافت. در بین صنایع بزرگ نیز شاخص گروه های فلزات، کانه های معدنی و پالایشی در محدوده منفی قرار گرفت. در نقطه مقابل، درفضای منفی حاکم بر بازار، شاخص ۱۲ گروه زیاد کردن یافت. گروه های دباغی و چرم، قند و شکر، ماشین آلات برقی و ماشین به ترتیب عنوان صنایع با بیشترین رشد روزانه شاخص را به خود تخصیص داده شده است دادند.

فلزات پایه در حمایت سیگنال مسکن چین

معاملات دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در شرایطی شروع شد که بسیاری از فلزات پایه در بازار جهانی با رشد قیمت مواجه شدند. در بین فلزات رنگین، قیمت هر تن فلز روی تا ساعت تنظیم این گزارش رشد بیش از ۵/ ۱ درصدی را ثبت کرد و به سطح بالاتر از ۲هزار و ۵۰۰ دلاری بازگشت. فلز سرب نیز با رشد قیمت در مقیاس روزانه همراه شد و در محدوده ۲ هزار و ۱۸۰ دلار قیمت قرار گرفت. مس ولی در حالی که در ابتدای معاملات زیاد کردن نسبی را تجربه کرد، در ادامه تحت فشار قیمتی قرار داده شد و وارد محدوده منفی شد. طی هفته قبل، قیمت فلزات پایه تحت تاثیر شوک جنگ تجاری افت نسبتا سنگینی را تجربه کردند. در ادامه، انتشار گزارش ضعیف تولیدات صنعتی چین طی روز دوشنبه مجددا قیمت ها را تحت فشار قرار داد.

رشد اقتصادی چین روند آهسته تری را طی ماه های اخیر تجربه کرده و تولیدات صنعتی در این کشور در ماه ژوئن به کمترین میزان طی دو سال گذشته رسیده هست. ضمن اینکه گمانه زنی ها از پیامدهای جنگ تجاری این کشور با ایالات متحده نیز موجب ابهام در دورنمای رشد اقتصاد جهانی شده است هست. با وجود این چشم انداز، گزارش بازار مسکن چین طی روز گذشته موجب جنبش تقاضای فلزات در بازار جهانی شد. اداره آمار ملی چین صبح دیروز از رشد محسوس قیمت مسکن در این کشور خبر داد. بر اساس داده های این گزارش، قیمت مسکن در ماه ژوئن نسبت به ماه مشابه سال قبل به میزان ۵ درصد زیاد کردن یافته هست. همچنین قیمت مسکن در ماه ژوئن رشد ۱/ ۱ درصدی را نشان داد که این قیمت رشد در ۲۱ ماه اخیر بی سابقه بوده هست. به این ترتیب، با سیگنال مثبت بازار مسکن چین تقاضای فلزات در بازار جهانی تقویت شد و قیمت ها را وارد مدار مثبت کرد.بهای نفت برنت در معاملات دیروز به پایین ترین سطح طی سه ماه گذشته رسید. دو روز قبل بود که قیمت نفت برنت بیش از ۴ درصد کم کردن یافت و در سطح ۵/ ۷۱ دلار معامله شد.

پیش از این، قطع عرضه در لیبی و ناآرامی در عراق از جمله عوامل حمایت کننده از رشد قیمت نفت طی هفته اخیر بودند. ولی در ادامه بازگشایی میدان نفتی لیبی و آمار رشد صادرات روزانه نفت خام عراق، قیمت نفت را تحت فشار قرار داد. افزون بر این، واکنش‌ها قیمت های نفت حکایت از برداشت مثبت ناظران بازار به دیدار مهم ترامپ و پوتین و احتمال رشد تولیدات غول های نفتی دنیا دارد. ضمن اینکه وزیر خزانه داری آمریکا در رابطه با تحریم های نفتی کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با رویترز اظهار کرد که ایالات متحده در صورت عدم توانایی متحدان در کم کردن واردات از کشور عزیزمان ایران استثنائاتی را جهت خریداران نفت در نظر خواهد گرفت.با وجود تمام تحولات بازارهای جهانی ولی سهامداران بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویر العمل چندانی به قیمت ها نشان ندادند.

نه تلاطم در بازار نفت قیمت سهام وابسته را متاثر کرد و نه رشد فلزات پایه در جریان معاملات دیروز تقاضای گروه فلزات را جنبش کرد.به نظر می رسد بی ثباتی در بازارهای جهانی و وضع تعرفه ها عامل مهم عقب نشینی تقاضا در سهام شده است هست. از سوی دیگر، گرچه اروپا همچنان پایبندی خود به برجام را ابراز داشته و طبق مذاکرات صورت گرفته متعهد به استمرار خرید نفت کشور عزیزمان ایران و روابط بانکی شده است هست، ولی همچنان اطمینانی در این خصوص از سوی سهامداران حاصل نشده است.

معاملات از دریچه آمار

همان طور که اشاره شد شاخص کل افت ۳/ ۰درصدی را در معاملات دیروز ثبت کرد. با این حال، استقبال سهامداران از پتروشیمی پارس جهت چهارمین حضور بر تابلو موجب شد تا این نماد همچون روزهای گذشته در صدر فهرست نمادهای موثر بر شاخص قرار بگیرد و به تنهایی حدود ۲۱۳ واحد از نماگر مهم بازار حمایت کند. در مقابل، نمادهای هلدینگ خلیج فارس، ملی مس ایران، پتروشیمی مبین و فولاد مبارکه اصفهان به ترتیب بیشترین تاثیر کاهنده را بر افت شاخص کل داشتند. در حالی که بزرگان بازار افت قیمت سهم را تجربه کردند، شاخص کل هموزن به لطف رشد نسبی تقاضا در سهام کوچک تر بازار در محدوده مثبت قرار گرفت. همچنین ارزش معاملات خرد به سطح ۲۷۶ میلیارد تومان زیاد کردن یافت.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | پتروشیمی | پتروشیمی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

افت بورس در ترافیک مجامع

افت بورس در ترافیک مجامع

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz