زبان ایران اعتماد روزنامه خبر روزنامه های امروز

زبان: ایران اعتماد روزنامه خبر روزنامه های امروز

گت بلاگز اخبار پزشکی شیوع ۲ نوع آنفلوآنزای متفاوت در کشور عزیزمان ایران

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کارها انجام شده است جهت کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان را تشریح کرد. طی هفته های گذش

شیوع ۲ نوع آنفلوآنزای متفاوت در کشور عزیزمان ایران

شیوع ۲ نوع آنفلوآنزای متفاوت در ایران

عبارات مهم : ایران

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کارها انجام شده است جهت کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان را تشریح کرد. طی هفته های گذشته در اطراف دریاچه شهدای خلیج فارس لاشه چند پرنده مهاجر مشاهده و به شرکت مرکزی دامپزشکی انتقال یافته شدند و بعد از بررسی های انجام شده است مشخص شد که یکی از پرنده ها به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد مبتلا شده است بود. از سوی دیگر، حدود سه هزار لاشه پرنده بر اثر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در منطقه بوجاق تلف شدند.

این در حالی است که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری یکسان بین انسان و حیوان است و این مساله موجی از نگرانی را در میان مردم به وجود آورده هست. براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ارومیه آنفلوآنزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان هست. ویروس های آنفلوآنزا دارای سه نوع ظاهر C،B،A است و در طیور فقط ظاهر A می تواند ایجاد بیماری کند. این ظاهر علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می کند.

شیوع ۲ نوع آنفلوآنزای متفاوت در کشور عزیزمان ایران

پرندگان وحشی و آبزی می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروس های آنفلوآنزای طیور را با خود جابه جا کنند. خوک به عنوان میزبان واسط ویرو س های آنفلوآنزای طیور و پستانداران هست. مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شتر مرغ از پرندگان حساس به بیماری هست. مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کارها انجام شده است جهت کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان را تشریح کرد.

محمدمهدی گویا راجع به نوع آنفلوآنزای مشاهده شده است در پرندگان دریاچه خلیج فارس پایتخت کشور عزیزمان ایران توضیح داد و گفت: نوع آنفلوآنزای پرندگان که در پایتخت کشور عزیزمان ایران گزارش شده، H۵N۸ است که با موارد آنفلوآنزای پرندگان گیلان تفاوت دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کارها انجام شده است جهت کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان را تشریح کرد. طی هفته های گذش

با این حال نگرانی خاصی راجع به سرایت آن به انسان وجود ندارد؛ چون تاکنون موردی از ابتلای انسان به این ویروس دیده نشده هست. او ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا می تواند بین همه انواع پرندگان از جمله طیوری که در مرغداری ها هستند، دیده شود. علاوه بر آن این ویروس ها می توانند عوض کردن شکل پیدا کنند. گویا راجع به کارها پیشگیرانه دستگاه های مسئول در این زمینه جهت کنترل شیوع این بیماری به انسان نیز توضیح داد و گفت: ما تمام کسانی که با این پرندگان در ارتباط بوده اند را واکسینه کرده و به آنها داروی پیشگیری داده ایم.

علاوه بر آن جهت اطمینان از اینکه آنها در خطر نیستند ۱۰ روز تحت مواظبت قرار می گیرند. همچنان تاکیدمان بر آن است که مردم باید از شکار، بازی، تماس و خرید لاشه پرندگان وحشی در بازارهای غیرمجاز خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت پیشتر راجع به بیماری زایی ویروس آنفلوآنزای H۵N۶ که در منطقه ای در گیلان مشاهده شده، اعلام کرده بود که تاکنون فقط ۱۸ مورد از مبتلا شدن به این بیماری در دنیا گزارش شده است و همه این موارد نیز در کشور چین اتفاق افتاده هست. اگرچه این ویروس توانایی انتقال به انسان را دارد، ولی تا امروز این بیماری به جز چین در هیچ کشور دیگری مشاهده نشده است.

شیوع ۲ نوع آنفلوآنزای متفاوت در کشور عزیزمان ایران

از بین بردن ویروس آنفلوآنزا با حرارت

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت راه های مهم انتقال ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 را تماس با پرنده آلوده، دست زدن به فضولات، سر بریدن، پر کندن و تماس با ترشحات بدن پرنده آلوده برشمرد. او با اشاره به اینکه حرارت می تواند ویروس آنفلوآنزا را از بین ببرد، تصریح کرد: بعید است که این نوع ویروس از راه خوردن انتقال یافته شود و در بعضی از کشورها که این ویروس از راه خوردن انتقال یافته شده است از راه مصرف گوشت خام بوده که در کشور ما چنین چیزی مطرح نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت کارها انجام شده است جهت کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان به انسان را تشریح کرد. طی هفته های گذش

گویا با بیان اینکه علائم این نوع ویروس ابتدا به شکل سرماخوردگی است و با تب، سرفه، بدن و گلو درد همراه است و بعد از آن پیشرفت می کند، تاکید کرد: ولی در بعضی افراد این سرماخوردگی اصلاح پیدا می کند و در موارد پیشرفت بیماری دستگاه تنفسی را گرفتار می کند. به گزارش فارس، او افزود: افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف هست، زیاد در معرض مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 هستند که ممکن است دچار ذات الریه شوند و میکروب های دیگری به بدن آنها وارد شود و بیماری این افراد را شدت یافتن کند که باید در بیمارستان ها خوابیدن و ایزوله شوند و تحت درمان قرار گیرند.

آرمان

واژه های کلیدی: ایران | ویروس | پرنده | انتقال | بیماری | مدیریت | پرندگان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz